Problemy z zębami po porodzie – dlaczego warto jak najszybciej sprawdzić stan ich zdrowia?

Ciąża i poród znacznie osłabiają organizm kobiety, mają również negatywny wpływ na stan uzębienia. Zęby po ciąży często bolą, pojawia się próchnica i parodontoza. Dlaczego zęby po ciąży są osłabione? Czy można temu zapobiec?

Jak ciąża i poród osłabiają zęby?

Problemy z zębami u kobiet po ciąży mogą mieć różne podłoże. Jedną z przyczyn osłabionych zębów są hormony ciążowe, które wpływają na rozpulchnienie dziąseł – zwiększa się wtedy ryzyko paradontozy, zęby zaczynają się chwiać, zdarza się też, że wypadają.

Inną przyczyną problemów z zębami może być ich odwapnienie – zarówno na etapie ciąży, jak i późniejszej laktacji organizm kobiety potrzebuje zwiększonej ilości wapnia, między innymi do produkcji mleka. Na kiepski stan uzębienia w trakcie ciąży wpływa również zmiana nawyków żywieniowych – częste mdłości i wymioty powodują osłabienie szkliwa zębowego. Kobiety podczas ciąży chętniej sięgają również po słodycze, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. jeśli dodamy do tego duże zmęczenie i wyczerpanie organizmu, skutkujące zaniedbaniami związanymi z higieną jamy ustnej, tutaj można upatrywać przyczyny bólu zębów po porodzie. Choć zmian hormonalnych i innych procesów zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety nie da się uniknąć, możliwe jest zmniejszenie ryzyka problemów z zębami po porodzie poprzez odpowiednią profilaktykę. Warto o nią zadbać, gdyż jest zdecydowanie mniej kosztowna niż późniejsze leczenie zębów.

Profilaktyka i leczenie próchnicy

Jedną z najpowszechniejszych chorób zębów jest próchnica, która powstaje w wyniku zaniedbań higienicznych, złych nawyków żywieniowych czy predyspozycji genetycznych. Już na etapie planowania ciąży przyszłe mamy powinny zadbać o wyleczenie wszystkich zmienionych chorobowo zębów. Dzięki temu w okres ciąży wejdą ze zdrowym uzębieniem, a to znacznie obniża ryzyko pojawienia się próchnicy w czasie ciąży. Jeśli jednak objawy próchnicy pojawią się w trakcie ciąży, wizyta u stomatologa jest wskazana. I to jak najszybciej. Podczas ciąży zmiany próchnicze rozwijają się dużo szybciej, zarażając zdrowe zęby i prowadząc do poważnych problemów z jamą ustną.

Regularne zabiegi higienizacji

Ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wizyt w gabinecie dentystycznym. Jedyne, co jest zabronione, jest RTG zębów. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać zabiegi higienizacji – skaling i piaskowanie zębów pozwalają na usunięcie zalegającego kamienia nazębnego, osadów i przebarwień, które są doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii niszczących zęby. Należy również pamiętać o regularnej higienie zębów – szczotkowaniu po każdym posiłku, płukaniu ust płynami do higieny jamy ustnej. Im lepsza profilaktyka, tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z zębami na dalszych etapach ciąży, a także po urodzeniu dziecka.

Prawidłowa dieta w ciąży i po porodzie

Dieta kobiety w ciąży ma ogromny wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój dziecka, ale również na funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy. Niebagatelne znaczenie ma również dla kondycji zębów. W ciąży warto regularnie sięgać po produkty zawierające wapń, a także po warzywa, które dostarczają witamin i minerałów. Należy unikać żywności przetworzonej oraz słodyczy, szczególnie tych, które długo znajdują się w jamie ustnej i oblepiają zęby (czekolada, cukierki, żelki, lizaki). Niewskazane jest również, tak popularne wśród kobiet w ciąży, podjadanie w nocy. W tym czasie w jamie ustnej wytwarza się dużo mniej śliny, która ma działanie bakteriobójcze. Co więcej – podczas jedzenia w nocy raczej nie pamiętamy o umyciu zębów – zalegające resztki jedzenia niemal natychmiast zaczynają działać na niekorzyść naszej jamy ustnej.

Kontrola stomatologiczna po urodzeniu dziecka

Wizyta u stomatologa z pewnością nie znajduje się na liście najważniejszych kwestii w życiu przyszłej mamy. Po urodzeniu dziecka nie zawsze jest czas na sen i prawidłowe odżywianie, nic więc dziwnego, że kontrole u dentysty odkładane są na bliżej nieustaloną przyszłość. Warto jednak znaleźć czas i wybrać się do dentysty jak najszybciej. Jest to konieczne, gdy pojawiają się bóle zębów po porodzie lub inne dolegliwości ze strony jamy ustnej. Jednak te mamy, które nie odczuwają żadnych problemów z zębami, również powinny skorzystać z wizyty u stomatologa, który oceni stan uzębienia, a także będzie w stanie wykryć próchnicę i zmiany chorobowe w ich wczesnym stadium, gdy nie dają jeszcze żadnych odczuwalnych objawów.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK