Tomografia CBTC – co to za badanie? Kiedy jest stosowane?

Tomografia CBTC jest nową, coraz popularniejszą metodą diagnostyczną. Wykorzystywana jest głównie w laryngologii i stomatologii, jednak z jej dobrodziejstw korzystają również inne specjalizacje. Od klasycznej tomografii różni się uzyskiwanym wynikiem. W przypadku tomografii CBTC przedstawiony jest on w wersji trójwymiarowej – pozwala to na dokładniejsze poznanie problemu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Podczas badania CBTC, wykorzystuje się mniejsza dawkę promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu jest bezpieczniejsze dla zdrowia pacjenta. Co jeszcze należy wiedzieć o tomografii CBTC?

Tomografia CBTC – co to za badanie?

Tomografia CBTC to inaczej tomografia wiązki stożkowej (tomografia stożkowa). W medycynie gości od niedawna, jednak już teraz zyskuje grono zwolenników. Polecają ją nie tylko lekarze, pacjenci również są zadowoleni z możliwości, jakie oferuje badanie CBTC.

W tomografii stożkowej, tak samo jak w klasycznej tomografii, używa się promieni rentgenowskich. Jednak w tomografii CBTC wykorzystywane są wiązki o stożkowym kształcie. Inaczej skonstruowana jest również urządzenie do wykonywania badania. W przypadku nowej techniki, aparat został wyposażony w ruchome elementy, dzięki czemu pacjent otrzyma trójwymiarowy wynik badania.

Kiedy stosuje się tomografie CBTC?

Dzięki badaniu uzyskuje się dokładne obrazy anatomiczne. Sprawia to, że tomografia CBTC jest z powodzeniem wykorzystywane w laryngologii i stomatologii m.in do:

  • diagnostyki schorzeń stawu skroniowo – żuchwowego
  • oceny struktur zatok
  • oceny struktur żuchwy, jam nosowych oraz kanałów dla włókien nerwowych
  • implantologii – dzięki tomografii szczęki można dopasować idealne implanty dla pacjenta

Badanie CBTC pomaga i ułatwia odpowiedni dobór leczenia stomatologicznego i laryngologicznego. Sprawdzi się jednak również w diagnostyce różnego typu nowotworów szyi i głowy.

Dzięki swoim zastosowaniom, tomografia CBTC, używana jest przez specjalistów z zakresu ortopedii oraz w diagnostyce chorób piersi – podczas zabiegów chemoembolizacji nowotworów, przezklatkowej biopsji guzków w płucach oraz drenowania ropni.

Przebieg badania tomografii wiązki stożkowej

Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto pamiętać o tym, by przed badaniem zdjąć całą biżuterię i okulary. Należy również pozbyć się protez zębowych i aparatów ortodontycznych. Wszystko to, mogłoby zakłócić przebieg badania i wpłynąć na jego wynik.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża. Wyjątkiem od tej reguły jest bezpośrednie zagrożenie życia matki oraz indywidualne wskazania lekarza.

Samo badanie jest wykonywane w pozycji siedzącej lub stojącej. Osoba badana musi pozostać przez pewien czas w bezruchu. Tomografia CBTC jest całkowicie bezbolesna i trwa kilkadziesiąt sekund. Wynik analizowany jest przez komputer, przy użyciu specjalistycznego algorytmu. Następnie należy udać się z nim do lekarza specjalisty, który odpowiednio go zinterpretuje.

Zalety tomografii CBTC

Badanie CBTC cieszy się coraz większą popularnością, wszystko za sprawą trójwymiarowego wyniku. Badanie cechuje niezwykła dokładność, co pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy oraz zaplanowanie dokładnego leczenia.

Kolejnym plusem jest mniejsza dawka promieniowania, na które narażony jest pacjent oraz krótszy czas wykonywania badania w porównaniu z klasyczną tomografią. Tomografia CBTC to również dokładna analiza struktur kostnych oraz tkanek miękkich.

Wadą tej metody, jest jej ograniczona dostępność. Wykonanie tomografii stożkowej w ramach NFZ jest możliwe, jednak w zdecydowanej większości trzeba umówić się na badanie prywatnie. Cena uzależniona jest od tego, co dokładnie podlega obrazowaniu. Warto zaznaczyć, że bez względu na to czy badanie wykonujemy w ramach funduszu zdrowotnego, czy z własnej kieszeni – do jego wykonania potrzebne będzie skierowanie.

Dlaczego warto wybrać gabinet przeprowadzający badanie CBTC?

Tomografia CBTC sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się dokładny wynik i pewna diagnoza. Jest to widoczne szczególnie w stomatologii. Dzięki badaniu CBTC można w sposób dokładny dobrać odpowiedni rozmiar, położenie i kształt implantu. Dodatkowo dzięki wykonanemu badaniu, lekarz może bez problemu ocenić stan kości pacjenta.

Jednak badanie CBTC przyda się również podczas leczenia kanałowego. Wszystkie kanały zębowe, które są niewidoczne na klasycznym badaniu RTG, będą dokładnie widoczne podczas tomografii CBTC.

To badanie to gwarancja na wykrycie przyczyn niepowodzenia zabiegów wykonanych w przeszłości i eliminację błędów. Wykryte zostaną wszelki złamania czy pęknięcia zęba, a nawet niedokładne wypełnienie czy wyczyszczenie kanału.

Wybór gabinetu w którym dostępne jest urządzenie do przeprowadzenia tomografii CBTC to gwarancja bezpieczeństwa dla pacjenta. Dzięki niemu każdy zabieg obarczony jest mniejszym ryzykiem powikłań. To również ogromna oszczędność czasu i pieniędzy oraz mniej bólu i nerwów. Dobrze postawiona diagnoza jest najlepszą metodą na powrót do pełnej sprawności i zdrowia, a wykonanie tomografii CBTC zdecydowanie się do tego przyczynia.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK