Ból martwego zęba – czy to możliwe?

Martwy ząb to taki, w którym nie ma już żywej miazgi. To sprawia, że nie dochodzą do niego substancje odżywcze, tlen, krew oraz bodźce nerwowe. Choć wydawać by się mogło, że w przypadku tego typu zęba nie powinny pojawiać się dolegliwości bólowe, to jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jak to możliwe, że martwy ząb może boleć?

Czym jest martwy ząb?

W prawidłowo funkcjonującym zębie znajduje się miazga, która dodatkowo osłonięta jest zębina i szkliwem. Żywa miazga jest unerwiona i unaczyniona, dlatego posiada funkcję czuciową. Właśnie dlatego zęby mogą powodować dolegliwości bólowe. Proces obumierania miazgi doprowadza do martwego zęba. Dochodzi do tego najczęściej w przypadku zgorzelinowego rozpadu lub martwicy.

Przyczyny obumierania miazgi

Podstawową przyczyną obumierania miazgi jest próchnica. W przypadku jej zaawansowanego stadium ubytki mogą dochodzić również do miazgi zębowej. Osłabia to ją, a także ułatwia dopływ do niej bakterii. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest stan zapalny miazgi i doprowadzenie do jej obumierania. Jeszcze inną przyczyną martwego zęba jest uraz mechaniczny. Miazgę usuwa się w czasie leczenia zęba kanałowo.

Jak rozpoznać umieranie zęba?

Są określone symptomy i objawy, które mogą wskazywać na to, że przebiega proces obumierania zęba. Podczas tego stanu podrażnieniu ulegają tkanki sąsiadujące z zębem, co przekłada się na charakterystyczne objawy. Wśród nich wymieniane są m.in.:

  • ciemny kolor zębów;
  • ropa w okolicy dziąseł;
  • opuchlizna spowodowana stanem zapalnym;
  • zwiększona nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło;
  • brak reakcji na bodźce zewnętrzne;
  • pulsujący ból zęba;
  • matowienie szkliwa.

Ponadto obumieranie miazgi zębowej może prowadzić do pojawienia się objawów ogólnych, które występują również przy innego rodzaju chorobach. Są to m.in.: dreszcze i wysoka gorączka, ból szczęki, uczucie zmęczenia oraz złe samopoczucie. Do postawienia właściwej diagnozy niezbędne są badania, które wykonuje się w gabinecie stomatologicznym.

Ból martwego zęba – czy to możliwe?

Wydawać by się mogło, że w przypadku martwego zęba nie powinien pojawiać się ból. Tak jest przede wszystkim na początku martwicy. Z czasem jednak możliwe jest pojawienie się charakterystycznego pulsującego bólu martwego zęba, który może negatywnie wpłynąć na Twoje codzienne funkcjonowanie. Co ciekawe, nie ma reguły w zakresie pojawiania się tej dolegliwości i nie przytrafia się ona każdemu pacjentowi. Pulsujący ból nasila się przede wszystkim w pozycji leżącej. Wpływ na to ma wysięk ropny w okolicy obumierającego zęba. Z czasem przechodzi to do martwicy miazgi zębowej i ból powinien ustąpić.

Ból może występować również w przypadku nadgryzania. Wówczas jest to spowodowane zastosowaniem zbyt wysokiej korony protetycznej w ramach leczenia. Powstałe w ten sposób przeciążenia oraz potencjalne zmiany okołowierzchołkowe wywołują ból, z którym powinno się od razu udać do lekarza prowadzącego.

Wybielanie martwych zębów w celach estetycznych

Sposobem na przebarwienia martwych zębów jest ich wybielanie. Zabieg ten pozwala na przywrócenie pierwotnej estetyki uzębieniu. W ramach tego procesu stosuje się kilka popularnych i skutecznych technik wybielania. Podstawowe z nich to:

Technika dobierana jest bezpośrednio do potrzeb i preferencji pacjenta. Zabieg wybielania zębów powinien być przede wszystkim bezpieczny i skuteczny. Tego typu usługi muszą być przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów.

Czy problem dotyczy także dzieci?

Martwica zęba to problem, który dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. U tych drugich może pojawiać się również w przypadku zębów mlecznych. Taka sytuacja jest groźna, ponieważ może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych i niewłaściwego rozwoju uzębienia stałego. Jakiekolwiek niepokojące sygnały powinny być wskazaniem do udania się do renomowanej kliniki stomatologicznej.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK