Stomatologia estetyczna – zadbaj o piękno swojego uśmiechu

O pięknym, zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechu marzy każdy z nas. Współczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań, które mogą poprawić wygląd naszego uśmiechu. Podstawą jest jednak systematyczna i rzetelna higiena jamy ustnej.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena i pielęgnacja jamy ustnej?

Dbanie o piękno uśmiechu należy rozpocząć od regularnego usuwania resztek pokarmu i płytki bakteryjnej nagromadzonej na zębach. Szczególnie ważnej jest, aby robić to każdego dnia wieczorem i rano, przed spożyciem posiłku, ponieważ w ciągu nocy na zębach odkłada się znaczna ilość płytki bakteryjnej. Zaleca się, aby mycie zębów było wykonywane ruchem „wymiatającym”, przez 2-3 minuty. Istotne znaczenie ma także dobór odpowiedniego produktu do mycia zębów. Standardowa zawartość fluoru w paście do zębów waha się w granicach od 500 do 1500 cząstek na milion części (ppm). Maksymalny dopuszczalny poziom różni się w zależności od wieku osoby, która będzie z niej korzystała. Według badań, osoba dorosła powinna wybrać pastę do zębów z zawartością 1450 ppm.

W ciągu dnia, gdy brakuje czasu na szczotkowanie zębów lub po prostu czynność ta nie może być wykonywana, należy usuwać resztki pokarmu poprzez nitkowanie zębów.

Leczenie i profilaktyka

Słodkie napoje przyczyniają się do zakwaszania środowiska jamy ustnej, a cukier jest doskonałym pokarmem dla bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Dlatego unikanie go w codziennej diecie i napojach stanowi istotny element profilaktyki. Równie ważne są regularne wizyty u stomatologa, które pozwalają uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości (bólu, nieestetycznych plam) i długotrwałego leczenia. Na kontrolę powinno się umawiać nie rzadziej niż raz na pół roku. Jeśli występują dodatkowe problemy, lekarz stomatolog może zdecydować o częstszych wizytach.

Profilaktyczną wizytę w gabinecie stomatologicznym należy odbyć także podczas planowania ciąży i/lub na wczesnym jej etapie. Jest to okres, w którym organizm może być osłabiony i skoncentrowany na zachodzących w nim zmianach, czego skutkiem niekiedy jest szybkie pogorszenie stanu uzębienia. Zmiany hormonalne mogą też prowadzić do problemów z dziąsłami. W takiej sytuacji warto pamiętać o wizycie u periodontologa.

Indywidualne działania w gabinetach stomatologii estetycznej

Nowoczesne metody i urządzenia stomatologii estetycznej to doskonały sposób na piękne, białe i zdrowe zęby. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się: licówki, wybielanie i ortodoncję.

Wybielanie zębów – gwarancja śnieżnobiałego uśmiechu

To zdecydowanie najczęściej wykonywany zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Przed przystąpieniem do wybielania, niezbędna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem, który oceni stan uzębienia i dobierze najlepszą metodę przeprowadzenia zabiegu. Wybielenie zębów jest gwarancją uzyskania pięknego i śnieżnobiałego uśmiechu. Niestety zabieg ten nie może zostać wykonany u:

  • kobiet w ciąży,
  • osób zmagających się z cukrzycą,
  • w przypadku próchnicy lub choroby zębów,
  • osób ze zwiększoną nadwrażliwością uzębienia.

Ortodoncja – sposób na proste zęby i zgryz

Aparat ortodontyczny pomaga uporać się wadami zgryzu, co ma kluczowe znaczenie nie tylko dla wyglądu. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą powodować problemy z przeżuwaniem pokarmów, mówieniem czy prawidłową pracą mięśni i stawów w obrębie twarzy. W zależności od wady wykorzystuje się aparaty ortodontyczne ruchome lub stałe. Na leczenie wad zgryzu można zdecydować się niezależnie od wieku. Niestety na efekty trzeba poczekać kilka lub kilkanaście miesięcy.

Licówki

Licówki maskują wszelkie niedoskonałości, przebarwienia, a także pozwalają zmienić kształt zębów. Są świetnym sposobem na przykrycie ułamań, wyszczerbień czy pękniętego szkliwa zębów. To cienkie płatki wykonane z płytki ceramicznej lub porcelany, które protetyk przymocowuje do powierzchni zęba pacjenta. Licówki dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego oczekiwań w zakresie estetyki uśmiechu. Licówki są propozycją dla każdego, kto w krótkim czasie pragnie cieszyć się pięknym, białym i zdrowym uśmiechem, pozbawionym niedoskonałości.

Korony

Korony stosuje się wtedy, kiedy ząb został złamany lub uległ znacznemu zniszczeniu. To uzupełnienie protetyczne zęba, które pokrywa go całkowicie, tym samym nadaje pożądany wygląd i kształt. W przypadku braków zębowych, korony mocuje się do implantów zębowych, co pozwala odzyskać kompletny i piękny uśmiech.

Śnieżnobiałe, zdrowe zęby dodają pewności siebie, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by były w jak najlepszym stanie. Zabiegi, jakie oferuje stomatologia estetyczna, to często jedyny sposób na uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Rozwój technologii i wiedzy medycznej sprawia, że zabiegi są coraz skuteczniejsze i bardziej komfortowe dla pacjentów.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK