W jakim wieku warto rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha miała zdrowy i piękny uśmiech. Szybka interwencja specjalisty może uchronić dziecko przed długim leczeniem i nieprzyjemnościami wynikającymi z wad zgryzu, a opiekunów – przed kosztowną terapią. Kiedy jest odpowiedni moment na pierwszą wizytę u ortodonty?

Rutynowe kontrole w gabinecie stomatologicznym warto wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Im wcześniej zaczniesz przychodzić z maluchem do dentysty, tym lepiej dla niego i dla ciebie. Dlaczego? Dzięki temu lekarz uzyska wgląd w rozwijające się ząbki dziecka, a także będzie mógł szybko zareagować w przypadku nieprawidłowego wyrzynania się uzębienia stałego czy pojawienia się próchnicy. Wizyty warto przeprowadzać nawet wtedy, kiedy dziecku nic nie dolega. W ten sposób mały pacjent będzie oswajał się z gabinetem stomatologicznym i nie będzie bał się potencjalnego leczenia w przyszłości.

Kiedy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Choć leczenie ortodontyczne można wykonać w każdym wieku, to jednak najlepsze rezultaty przynosi u dzieci i nastolatków. Dlaczego? Ponieważ kości są u nich wciąż w okresie wzrostu i znacznie łatwiej ulegają siłom wywieranym przez aparat ortodontyczny. W ich przypadku niekiedy nie jest nawet konieczne zakładanie stałego modelu – wystarczy wyjmowany. Ten ostatni zwykle zakłada się na noc, co jest rozwiązaniem bardziej komfortowym dla dziecka.

W jakim zatem wieku udać się do ortodonty? Jeżeli stomatolog lub logopeda nie dostrzeże wcześniej żadnych nieprawidłowości w zgryzie lub wymowie, to na konsultację warto udać się około 7-8. roku życia. Lekarz po zbadaniu dziecka wybierze dla niego najlepsze rozwiązanie. Ponieważ pacjent w tym wieku nie ma jeszcze pełnego uzębienia, ortodonta może zalecić wykonanie diagnostyki radiologicznej, która pokaże, czy wykształciły się wszystkie zawiązki zębów oraz jaki jest stan kości. Dopiero po zapoznaniu się z prześwietleniem lekarz może zalecić użytkowanie aparatu, najczęściej ruchomego, a z właściwym leczeniem nakaże poczekać do wyrżnięcia się pozostałych.

Jakie symptomy powinny zwrócić twoją uwagę?

Bardzo często to właśnie rodzice dostrzegają pierwsze niepokojące objawy nieprawidłowości w zgryzie. Należą do nich:

  • seplenienie lub niewyraźna mowa,
  • stale otwarte usta dziecka lub oddychanie przez usta podczas snu,
  • długie ssanie palca/smoczka,
  • wypychanie języka,
  • obgryzanie paznokci,
  • zgrzytanie zębami,
  • opóźniona wymiana zębów,
  • asymetria rysów twarzy,
  • nieprawidłowe wyrzynanie zębów.

Jeżeli dostrzegasz, któryś z wymienionych objawów, zgłoś się do naszego gabinetu, a wdrożymy skuteczne leczenie, które zapobiegnie rozwojowi wad zgryzu.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK