Zaciskanie zębów w nocy – dlaczego warto jak najszybciej udać się do stomatologa?

Po wstaniu z łóżka odczuwasz ból szczęki, karku, barków lub pleców? Często jesteś niewyspany lub zmęczony mimo 8 godzin snu? A może dostrzegasz pęknięcia na szkliwie lub cierpisz z powodu silnej nadwrażliwości? To mogą być objawy świadczące o mimowolnym zaciskaniu zębów. Warto jak najszybciej skonsultować je ze stomatologiem.

Zaciskanie i zgrzytanie zębami często bywa niezauważone przez pacjentów, ponieważ wskazane objawy występują najczęściej w nocy, podczas snu. Chory może jedynie uskarżać się na ciągłe niewyspanie, bóle szczęki, karku czy kręgosłupa, a także na silną nadwrażliwość wynikającą ze ścierania się zębów. Usłyszeć nieprzyjemne dźwięki może natomiast partner pacjenta – i często faktycznie to właśnie on alarmuje o zgrzytaniu zębów. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa, gdyż konsekwencje bruksizmu mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Dlaczego zaciskasz i zgrzytasz zębami?

Bruksizm, czyli mimowolne i nieświadome zaciskanie oraz zgrzytanie zębami, nie bez powodu pojawia się w nocy. Choć przyczyn wystąpienia schorzenia może być wiele np. wady zgryzu, źle dopasowane uzupełnienie protetyczne czy nadmiernie nadbudowane wypełnienie stomatologiczne, to jednak najczęściej podłożem problemu jest stres – poprzez zgrzytanie i zaciskanie zębami organizm człowieka odreagowuje uciążliwe i permanentne napięcie. Co więcej, może być ono na tyle silne, że doprowadza do pękania szkliwa czy utraty tkanek uzębienia. Nieleczony bruksizm prowadzi czasem do silnej reakcji zębów na ciepłe lub zimne posiłki, ale również do przeciążeń i zwyrodnień w stawie skroniowo-żuchwowym, które objawiają się częstymi migrenami.

Przemęczenie, bóle twarzy i ciała

Nierzadko osoby, które są nieświadome występującego bruksizmu, uskarżają się na niewyspanie, ciągłe zmęczenie oraz bóle: mięśni twarzy, szyi, pleców czy ramion. Zmieniają materace, poduszki i czy koce w nadziei, że wymiana przyniesie ulgę i upragniony relaks. Niestety, do momentu podjęcia skutecznego leczenia bruksizmu, które opiera się nie tylko na wizycie stomatologicznej, ale i nierzadko psychologicznej oraz neurologicznej, pacjent będzie przemęczony, a nieprzyjemne objawy będą się nasilać.

Jak wygląda leczenie stomatologiczne?

W przypadku leczenia stomatologicznego, lekarz zleca pracowni protetycznej wykonanie specjalnych, indywidualnych szyn zgryzowych, które mają zabezpieczyć uzębienie pacjenta przed destrukcyjnym wpływem bruksizmu, a także zredukować zaciskanie, co pozwoli się odprężyć i zrelaksować.

Co zrobić z uszkodzonymi zębami? Zgryz można odbudować dopiero wówczas, kiedy pacjent będzie umiał radzić sobie z silnymi emocjami i stresem, które dają o sobie znać w nocy. Dlatego też, nieocenione jest w tym przypadku wsparcie psychologiczne i nauka relaksacji. Warto dodać, że zgryz powinien być odbudowywany stopniowo, najlepiej wieloetapowo. Mięśnie oraz stawy muszą się przyzwyczajać do nowych warunków panujących w jamie ustnej. Zbyt szybkie odbudowanie zębów mogłoby wywołać ból w stawach, a nawet doprowadzić do kruszenia czy łamania zębów.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK