Protetyka cyfrowa – dlaczego warto zdecydować się na leczenie protetyczne w Warszawie właśnie w naszej klinice?

Dotychczas cyfryzacja protetyki stomatologicznej kojarzona była głównie z CAD/CAM. Obecnie na rynku stomatologicznym pojawiają się nowoczesne technologie reprezentowane przez innowacyjne urządzenia i dedykowane do nich oprogramowanie. Umożliwiają cyfrową rekonstrukcję uzębienia pacjenta, na wczesnym etapie leczenia – już podczas pierwszej wizyty w naszej klinice.

Nowe technologie w leczeniu protetycznym

Nasza klinika podąża za rewolucją związaną z cyfryzacją, która z powodzeniem została przeniesiona do gabinetów stomatologicznych, wspomagając etapy planowania i diagnostyki. Nowoczesne technologie wnoszą zupełnie nowe rozwiązania, z których chętnie korzystamy. Dzięki nim mamy dostęp do wielu nowych narzędzi umożliwiających planowanie leczenia i prezentację efektu końcowego już podczas pierwszej wizyty. Gabinety wyposażone są w oprogramowanie do projektowania uśmiechu, programy do analizy okluzji, planowania implantacji i generowania szablonów do nawigacji śródzabiegowej.

Skanowanie uzębienia pacjenta

Leczenie cyfrowe rozpoczyna się od obrazowania i skanowania 3D. Technologie te umożliwiają otrzymanie danych niezbędnych do przeprowadzenia diagnostyki i produkcji. W naszej klinice dostępnych jest wiele narzędzi służących do wizualizacji cyfrowej uzębienia pacjenta, takich jak: tomograf komputerowy, kamera, skaner wewnątrzustny, ale także aparat fotograficzny czy też skaner 3D. To dzięki nim możliwe jest otrzymanie cennych informacji, niezbędnych w procesie leczenia. Zintegrowanie ich ze sobą daje w pełni trójwymiarowy obraz pacjenta i jego uzębienia. Otrzymujemy:

  • tomograficzny obraz czaszki pacjenta, pozwalający wykryć wiele nieprawidłowości, jak również umożliwiający zaplanowanie implantacji,
  • precyzyjny skan powierzchni zębów, coraz częściej uwzględniający ruchy artykulacyjne,
  • zdjęcia pacjenta i trójwymiarowy obraz twarzy.

Możliwość przeniesienia do komputera pełnej informacji o pacjencie i wykorzystania jej w dalszym etapie leczenia. Otwarte oprogramowanie współpracujące ze skanerami CAD/CAM umożliwia zaprojektowanie każdego rodzaju pracy. Kompaktowe i wydajne frezarki umożliwiają frezowanie najbardziej wymagających prac, między innymi tytanowych belek przykręcanych bezpośrednio do implantów. Niewykluczone, że w przyszłości nasz gabinet zaopatrzony będzie w jedno urządzenie spełniające te wszystkie funkcje – jeśli tylko będzie on dostępny na rynku.

Planowanie leczenia protetycznego

Stworzenie wizualnego planu leczenia możliwe jest dzięki wykorzystaniu cyfrowej wersji uśmiechu pacjenta i narzędzi do projektowania komputerowego. Jest to proste rozwiązanie, którego największą zaletą jest skuteczność – umożliwia wizualizację rezultatu leczenia protetycznego już w trakcie pierwszej wizyty. Ponadto, przekazuje istotne informacje wszystkim specjalistom zajmującym się wykonaniem pracy protetycznej. Dzięki integracji oprogramowania CAD i programu do projektowania z danymi z tomografu nasi specjaliści mogą wykryć ewentualne komplikacje już na etapie planowania.

Oprogramowanie do przedzabiegowego planowania implantacji to drugie narzędzie, które zapewnia przewidywalność leczenia. Daje ono lekarzowi możliwość zaplanowania umiejscowienia implantów na podstawie obrazów z tomografu komputerowego, następnie przygotowanie szablonu chirurgicznego, będącego swoistym prowadnikiem narzędzia w trakcie procesu implantacji.

Projektowanie i wytwarzanie

Tak zebrane dane posłużą do zaprojektowania obudowy protetycznej. Laboratorium protetyczne otrzyma pełną informację o ustawieniu zębów, ich kolorze i kształcie. W ten sposób ryzyko wykonania niewłaściwej protezy zostaje zminimalizowane. Ważne, aby była ona wykonana z największą precyzją i wysokiej jakości materiałów – w ten sposób zostanie z pacjentem na wiele długich lat.

Zwieńczeniem leczenia protetycznego jest odbudowanie uzębienia za pomocą protezy. Efekt estetyczny często jest dla pacjenta priorytetem, szczególnie jeśli zwlekał z decyzją kilka lat. Oprócz pięknego uśmiechu, pacjent ma przywróconą funkcję żucia i gryzienia, dzięki czemu może w pełni cieszyć się ze spożywania codziennych posiłków.

Protetyka cyfrowa – podsumowanie

Rozwój technologii CAD/CAM zapoczątkował cyfryzację protetyki stomatologicznej, która obecnie przeżywa intensywny rozwój. Nasz klinika podąża za nowymi technologiami, wykorzystuje wiele urządzeń, zaawansowane algorytmy i oprogramowania. W rezultacie do systemu CAD/CAM przekazywany jest złożony zestaw informacji, który umożliwia tworzenie projektów CAD z uwzględnieniem danych o trajektorii ruchów artykulacyjnych, szczegółów anatomicznych twarzy i kości twarzoczaszki, które są niezbędne na przykład w projektowaniu instrumentarium pomocniczego w postaci indywidualnych szablonów chirurgicznych lub w złożonych przypadkach wytwarzania najbardziej wymagających prac. Oferujemy kompleksowe podejście, które pozwala otrzymać przewidywane rezultaty tak, by każdy pacjent był w pełni usatysfakcjonowany z efektów.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK