Osteointegracja – dlaczego ma kluczowe znaczenie po wszczepieniu implantów?

Przeglądając artykuły związane implantami, pewnie nieraz spotkałeś się z pojęciem osteointegracji (lub osseointegracji). Co kryje się pod tym trudnym terminem? Dlaczego osteointegracja jest tak ważna dla procesu wszczepiania implantów?

Implantologia to dział stomatologii zajmujący się wszczepianiem implantów. Zabiegi pozwalają przywrócić pacjentom fizjologiczne funkcje uzębienia, poprawić estetykę, a także odzyskać atrakcyjny wygląd i pewność siebie. O powodzeniu leczenia decyduje jednak wiele czynników, a jednym z kluczowych jest to, jak przebiegnie osteointegracja.

Osteointegracja – co to takiego?

Termin odnosi się do skomplikowanego biologiczno-chemicznego procesu polegającego na trwałym połączeniu tytanowej śruby implantu z tkanką kostną. Jeżeli osteointegracja przebiegnie pomyślnie, wówczas zabieg implantologiczny okaże się sukcesem, a pacjent – po zamocowaniu korony na implancie – odzyska ząb, który należycie będzie pełnił swoje fizjologiczne funkcje.

Nowoczesna stomatologia nieustannie pracuje nad usprawnieniem i udoskonaleniem procesu osteointegracji. Od czego jednak zależy pomyślny przebieg scalania implantu z kością?

Osteointegracja – od czego zależy?

Szybkość oraz efektywność procesu osteointegracji zależy od kilku czynników. Wśród nich wyróżnić można:

  • właściwą ilość oraz jakość tkanki kostnej w miejscu, w którym ma zostać wprowadzony implant,
  • odpowiedni odstęp czasowy między zabiegiem a umocowaniem korony protetycznej,
  • poprawną technikę wprowadzania implantu,
  • dobry wybór systemu implantologicznego,
  • odpowiedni dobór wielkości implantu,
  • dobrze dobraną wielkość i ciężar korony protetycznej,
  • dietę czy stosowanie przez pacjenta używek np. papierosów.

W przypadku braku dostatecznej ilości i grubości wyrostka zębodołowego istnieją zabiegi, które poprawiają warunki kostne np. podnoszenie dna zatoki szczękowej czy augmentacja kości. Dzięki nim implant będzie mógł trwale i solidnie scalić się z kością.

Wielu pacjentów implantologicznych zwykle chce jak najszybciej cieszyć się pięknym uśmiechem, dlatego też naciska na lekarza, aby ten wykonał i przymocował koronę protetyczną. Jednak zbyt szybkie jej osadzenie może zaburzyć proces osteointegracji.

W przypadku doboru techniki wprowadzania implantu, oceny wielkości użytej śruby czy korony protetycznej, potrzebny jest zaufany specjalista, dlatego warto wybierać renomowane kliniki, które cieszą się szerokim uznaniem pacjentów.

Pacjent ma wpływ na wybór gabinetu, diety czy trybu życia, ale również systemu implantologicznego. Zdecydowanie warto postawić na implanty Straumann, Nobel czy Biocare, które są światowymi liderami na rynku stomatologicznym. Co ważne, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby szybko i trwale zintegrować się z kością.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK