Z jakimi objawami udać się na wizytę do periodontologa?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Choć w pewnym zakresie diagnozę i pomoc lekarską można uzyskać w każdym gabinecie stomatologicznym, w wielu przypadkach warto wybrać się do specjalisty, który zajmuje się wyłącznie tą jedną dziedziną.

Choroby przyzębia, czyli jakie?

Choroby przyzębia występują równie często jak choroby samych zębów. Plagą naszych czasów jest nie tylko próchnica, ale również inne dolegliwości wynikające z niewłaściwej higieny. Periodontolog często kojarzy się ze specjalistą zajmującym się leczeniem parodontozy. Owszem, ale jest to tylko jedna z wielu chorób i dolegliwości, które zdiagnozować i leczyć można w gabinecie periodontologicznym.

Większość chorób przyzębia to efekt zarówno kiepskiej higieny, jak i braku profilaktyki i korzystania z zabiegów stomatologii zachowawczej, jak chociażby usuwanie kamienia i osadów nazębnych. Kamień nazębny powoduje stany zapalne w obrębie dziąseł, które – nieleczone – prowadzą do dużo poważniejszych chorób.

Jakie objawy należy skonsultować z periodontologiem?

Wiele objawów ze strony przyzębia i dziąseł wymaga wizyty u periodontologa. Niektórzy pacjenci, szczególnie ci, u których występuje silny lęk przed dentystą, odwlekają to w czasie, mając nadzieję, że dolegliwości same miną. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – będą jedynie narastać. Szybka wizyta u periodontologa pozwala natomiast na postawienie właściwej diagnozy i włączenie odpowiedniego leczenia.

Na wizytę do periodontologa należy udać się z takimi objawami, jak krwawiące dziąsła, ruszające się zęby i odsłonięte szyjki zębowe, nadwrażliwość zębów, obrzęki i zaczerwienienie dziąseł, a także ich ból. Wskazaniem do konsultacji powinna być również halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, który utrzymuje się pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej. Najczęściej bowiem świadczy o procesie chorobowym toczącym się niekoniecznie w jamie ustnej, ale gdzieś w organizmie. Dolegliwości ze strony przyzębia i błon śluzowych mogą być objawem chorób, których przyczyna jest w zupełnie innym miejscu. Specjalista periodontolog postawi właściwą diagnozę i ewentualnie skieruje pacjenta do lekarza o właściwej specjalizacji.

Kto powinien korzystać z pomocy periodontologa?

Niepokojące dolegliwości ze strony jamy ustnej to niejedyne wskazania do wizyty u periodontologa. Warto wiedzieć, że na choroby przyzębia i dziąseł szczególnie narażone są osoby mające nieleczone wady zgryzu, a także te, które noszą aparaty ortodontyczne. Także bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami może prowadzić nie tylko do uszkodzeń szkliwa, ale również problemów z dziąsłami i błoną śluzową. Osoby z wadami zgryzu i bruksizmem powinny profilaktycznie odwiedzać periodontologa, nawet jeśli nie odczuwają jeszcze żadnych dolegliwości. Specjalista jest bowiem w stanie wykryć zmiany na etapie, w którym nie są jeszcze widoczne i nie powodują bólu.

Choroby przyzębia i jamy ustnej często wynikają z niewłaściwego odżywiania i niedoborów składników odżywczych, szczególnie witaminy C oraz witamin z grupy B. Z konsultacji periodontologicznej powinny więc korzystać również osoby chorujące na cukrzycę, nowotwory, a także chorzy cierpiący na bulimię, która ma negatywny wpływ nie tylko na zęby, ale również na całą jamę ustną.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Leczenie periodontologiczne różni się nieco od standardowego leczenia stomatologicznego – przede wszystkim, jest dużo bardziej rozłożone w czasie. Nie da się problemów z dziąsłami i błoną śluzową wyleczyć podczas jednej czy kilku wizyt. Pierwsza wizyta polega na dokładnym badaniu zębów, dziąseł, kieszonek zębowych, a także na bardzo dokładnym wywiadzie z pacjentem. Lekarz pyta nie tylko o dolegliwości związane z jamą ustną i chorobami zębów, ale również o wszelkie inne choroby. Zdarza się bowiem, że ognisko choroby, której dolegliwości są w jamie ustnej, znajduje się z dala od niej.

Przed postawieniem diagnozy, periodontolog ocenia również stan higieny jamy ustnej, a w razie potrzeby korzysta z diagnostyki obrazowej – sprawdza, jaki jest stan kości w obrębie zmienionych chorobowo miejsc. Leczenie periodontologiczne jest zróżnicowane w zależności od diagnozy i stopnia zaawansowania choroby. Może polegać na chirurgicznym lub laserowym usuwaniu zmian w obrębie błony śluzowej, kiretażu, czyli czyszczeniu kieszonek dziąsłowych. Zdarza się, że potrzebny jest zabieg wykorzystujące materiały kościozastępcze.

Im późniejsza wizyta, tym dłuższe leczenie

Osoby, które doświadczają dolegliwości ze strony jamy ustnej, powinny jak najszybciej zgłosić się do periodontologa. Im szybsza diagnoza, tym lepsze są efekty leczenia. Będzie ono też zdecydowanie krótsze, a co za tym idzie – mniej kosztowne. Pacjenci, którzy zwlekają z konsultacją do momentu, gdy objawy uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, najczęściej muszą leczyć się dużo dłużej. W zaawansowanym stopniu choroby nie zawsze jest też szansa na pełne leczenie. Podobnie, jak w przypadku chorób zębów, także przyzębie i cała jama ustna potrzebuje dobrej profilaktyki i szybkiej reakcji na wszelkie niepokojące dolegliwości.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK