Choroby przyzębia – dlaczego trzeba leczyć je jak najszybciej?

Choroby przyzębia są bardzo częstą przypadłością. Niestety, stany te bywają lekceważone, co może prowadzić do bardzo przykrych powikłań, obejmujących nawet utratę uzębienia.

Czym jest przyzębie?

Przyzębie jest zespołem tkanek, które otaczają ząb i odpowiadają za umocowanie go w zębodole. Zalicza się do nich dziąsło, okostną, ozębną, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Wszystkie te elementy odpowiadają za ochronę zęba przed zakażeniami. Niestety, często same ulegają infekcjom, a powstające stany zapalne, jeśli nie zostaną odpowiednio szybko wyleczone, mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Bakterie bytujące w jamie ustnej, mogą przedostawać się wraz z krwią do innych narządów organizmu i ostatecznie powodować systemowe zapalenia i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Z tego względu odpowiednio szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące symptomy jest kluczowe.

Leczenie chorób przyzębia

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia, jest periodontologia. Najczęściej spotykanymi schorzeniami są zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Pierwsze z nich jest łatwiejsze do wyleczenia, ponieważ obejmuje jedynie dziąsła. W drugim przypadku, stan zapalny toczy się we wszystkich tkankach przyzębia. Niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, to między innymi:

  • krwawiące, napuchnięte i obolałe dziąsła,
  • wrażenie chwiejących się zębów i ich słabego umocowania w zębodole,
  • ropa pojawiająca się w okolicach zębów i dziąseł,
  • rany pojawiające się w obrębie jamy ustnej i wokół niej,
  • dziąsła, które oddzielają się od zębów.

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów lub innych niepokojących symptomów, należy niezwłocznie zgłosić się do periodontologa na kontrolę. Odpowiednio wcześnie wykryte zmiany są łatwe do wyleczenia, a zabiegi z tym związane są mniej inwazyjne i mniej bolesne dla pacjentów.

Pamiętając o higienie jamy ustnej i kontrolach u stomatologa, nie należy również zapominać o dbaniu o stan przyzębia. Nieleczone zmiany chorobowe mogą być bowiem prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK