Jakie mogą być przyczyny recesji dziąsłowych?

Recesje dziąsłowe, czyli odsłonięcie szyjek zębowych to istotny problem natury estetycznej, ale i funkcjonalnej – uzębienie staje nadwrażliwe na bodźce termiczne, mechaniczne czy też chemiczne. Jakie są główne przyczyny, które prowadzą do recesji dziąseł?

Obnażanie szyjek – główne przyczyny prowadzące do recesji dziąsłowej

Obnażanie szyjek zębowych jest zjawiskiem dosyć częstym. Zazwyczaj jest wynikiem uszkodzeń mechanicznych dziąseł powstających w wyniku zbyt agresywnej techniki szczotkowania lub użycia szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Oczywiście, nie są to jedyne przyczyny recesji dziąsłowych. Inne to np.:

  • Czynniki genetyczne– predyspozycja do pojawiania się recesji dziąsłowych, podobnie jak kolor oczu czy też włosów, może być dziedziczona.
  • Zaciskanie lub zgrzytanie zębami (bruksizm)– wiele osób ma tendencje do, świadomego lub też nie, zgrzytania i nadmiernego zaciskania zębów. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do osłabienia tkanek dziąseł i pojawienia się recesji.
  • Używanie tytoniu– zawarta w dymie tytoniowym nikotyna wykazuje właściwości obkurczające naczynia krwionośne. Co za tym idzie długotrwałe palenie może prowadzić do upośledzonego ukrwienia dziąseł, ich osłabienia, a konsekwencji rozwoju recesji dziąsłowych.
  • Zapalenie tkanek przyzębia– wszelkiego rodzaju stany zapalne przyzębia mogą prowadzić do osłabienia struktur chroniących ząb i obnażenia szyjek zębowych.

Pomoc periodontologa

Profesjonalnym leczeniem recesji dziąsłowych zajmuje się periodontologia. Stomatolodzy specjalizujący się w tej dziedzinie posiadają odpowiednią wiedzę i metody, które pozwalają na zdiagnozowane przyczyny obnażających się szyjek i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jest to szczególnie ważne, bo jak wspominaliśmy wcześniej, problemy z obnażaniem szyjek zębowych mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK