Jak utrzymać efekty leczenia ortodontycznego? Zalecenia po zdjęciu aparatu

Teoretycznie moment zdjęcia zdjęcia aparatu na zęby powinien oznaczać zakończenie leczenia wady zgryzu. W praktyce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego wymaga zastosowania specjalnej terapii zwanej retencyjną. Ortodoncja to bardzo złożona dziedzina medycyny. Według wskazań specjalistów prostowanie zębów nie kończy się po zdjęciu aparatu ortodontycznego, a terapia retencyjna jest niezbędna, aby wieloletnie korygowanie zębów aparatem nie poszło na marne.

Na czym polega retencja?

Terapia retencyjna to nic innego jak proces mający na celu ustabilizowanie zgryzu, który uległ korekcie. Ludzki organizm działa w taki sposób, że nawet po skutecznym prostowaniu zębów, próbują one wrócić na swoje poprzednie, nieprawidłowe miejsce. Problem ten dotyczy w znacznym stopniu osób dorosłych, z utrwalonymi wadami zgryzu utrzymującymi się przez wiele lat.

Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego, konieczne jest przestrzeganie zaleceń ortodonty dotyczących noszenia specjalnego aparatu retencyjnego. W początkowej fazie tego procesu, należy nosić takie aparaty w ciągu dnia i nocy, z czasem wystarczy zakładanie ich tyko na noc. Istotną sprawą jest jednak  ścisłe przestrzeganie w tym zakresie indywidualnych  zaleceń lekarza.

Typy dostępnych aparatów retencyjnych

Dzięki aparatom retencyjnym, zęby oraz przyzębie przystosowują się do nowego, prawidłowego ułożenia i nie dążą do powrotu na poprzednie miejsce. Ortodoncja przewiduje stosowanie aparatów stałych oraz zdejmowanych (ruchomych) w zależności od indywidualnych  potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza.

  • Aparat stały – jest to drut przyklejany do zębów po stronie wewnętrznej. Jest on przyklejany na stałe, więc nie trzeba pamiętać o jego zdejmowaniu i zakładaniu.
  • Aparat ruchome w postaci :

-Szyn  retencyjnych termoformowalnych-  są to specjalne przezroczyste szyny pokrywające całą powierzchnię zębów. Nie są zbyt widoczne oraz są wygodne w zakładaniu, noszeniu i zdejmowaniu, ale dość szybko się niszczą i przebarwiają.

– Płytek retencyjnych akrylowych ( Hawleya)  –  w wersji zdejmowanej są  podobne do kolorowych aparatów ruchomych, które są noszone przez dzieci.

– szyn retencyjnych typu Vivera ( przezroczyste, niewidoczne z tego samego materiału , co aparaty Invisalign )

Jak długo powinna trwać terapia retencyjna?

Utrzymywanie rezultatów leczenia ortodontycznego poprzez retencję powinno trwać tak długo, jak długo lekarzowi i pacjentowi zależy  na trwałym utrzymaniu efektów leczenia.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK