Metody rekonstrukcji zębów stosowane w gabinetach stomatologicznych

Dla większości z nas zdrowe, pełne i estetyczne uzębienie jest bardzo ważne. Niektórzy z nas borykają się jednak z problemami chorobowymi, które destrukcyjnie wpływają na jego stan. Zdrowie zębów często ulega też pogorszeniu w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub po prostu z przyczyn genetycznych. Współczesna stomatologia i protetyka są bardzo zaawansowane i mogą nam zaoferować rozwiązanie każdego problemu z uzębieniem. Coraz bardziej powszechne i znane większości z nas jest pojęcie odbudowy bądź rekonstrukcji zęba. Jakie metody są wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych? Kiedy wykonuje się rekonstrukcję zęba?

Czym jest zabieg rekonstrukcji zęba i kiedy się go wykonuje?

Rekonstrukcja zęba jest zabiegiem z pogranicza stomatologii zachowawczej i protetyki. To rozwiązania stosowane w przypadku, kiedy ząb jest uszkodzony zbyt mocno, aby wypełnić go materiałem światłoutwardzalnym (plombą). Zabieg rekonstrukcji jest uzupełnieniem zniszczonej części zęba ceramiką lub innym materiałem kompozytowym. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe i estetyczne oraz praktycznie niewidoczne. Głównymi wskazaniami do odbudowy zęba są uszkodzenia mechaniczne, ukruszenia lub złamania zęba oraz leczenie endodontyczne (kanałowe). Zabieg można wykonać także u pacjentów, którzy chcą pozbyć się nierówności i przebarwień na swoich zębach, a także wzmocnić koronę. 

Jakie są metody odbudowy zęba?

Istnieje wiele metod stosowanych w celu odbudowy zęba. Najpopularniejszymi są odbudowa kompozytem, inlay, onlay, overlay kompozytowy lub ceramiczny, leczenie kanałowe lub korona protetyczna czy też licówki. 

Odbudowa kompozytowa 

Metoda jest stosowana w przypadku uszkodzeń o niewielkiej głębokości oraz na zębach bez zmian próchnicznych. Kompozyt jest materiałem ze specjalistycznej żywicy, który charakteryzuje się elastycznością, a odbudowa wykonana z jego użyciem jest szybka, komfortowa i stosunkowo niedroga. Odbudowa kompozytowa jest wykonywana zazwyczaj na jednej wizycie, podczas której dentysta opracowuje pozostałości zęba, wytrawia szkliwo i wypełnia ubytki żywicą kompozytową, którą na końcu poleruje. 

Inlay, onlay i overlay 

To trzy różne rodzaje wypełnienia ubytków w zębach. Wykonuje się je najczęściej z kompozytu lub porcelany. Inlay to wkład koronowy, który pokrywa część powierzchni żującej zęba. Onlay pokrywa całą powierzchnię żującą zęba, zabezpiecza przed pęknięciem i odtwarza punkty styczne zęba. Overlay, inaczej nakład, wypełnia całą powierzchnię żującą zęba, a dodatkowo także inne powierzchnie (np. językowe, styczne czy przedsionkowe).  

Korona protetyczna 

To uzupełnienie protetyczne, które pozwala na odbudowę uszkodzonego zęba. Jest to uzupełnienie trwałe – korona jest cementowana na zębie na stałe i nie da się jej zdjąć. Korony protetyczne charakteryzują się maksymalną wytrzymałością oraz estetyką. Często są stosowane w przypadku chęci zwiększenia estetyki uzębienia. Korony porcelanowe charakteryzuje wysoka elastyczność i duża estetyka oraz wytrzymałość i naturalny wygląd. Jest to więc najchętniej i najczęściej wybierany rodzaj korony. Istnieją też korony cyrkonowe, które nie powodują reakcji alergicznych oraz pełnoceramiczne imitujące naturalny wygląd zęba. 

Licówki 

To jeden z rodzajów odbudowy kompozytowej. Charakteryzuje się ona szybkością wykonania. Licówki nie wymagają szlifowania zębów. Na powierzchnię zęba zostaje doklejony tzw. bond, a następnie nakładana jest porcelana (lub materiał kompozytowy). Licówki porcelanowe są najchętniej wybieranymi licówkami ze względu na bardzo naturalny wygląd oraz dużą wytrzymałość. Licówki nie ingerują w tkanki zęba. Zabieg jest bardzo szybki, nieskomplikowany i nie powoduje dyskomfortu pacjenta. Nie wymaga stosowania znieczulenia. Pozwala w szybki sposób zniwelować przerwy miedzy zębami, poprawić ich kształt, zamaskować przebarwienia i plamy za zębach. 

Endokorona

Stosowana jest po leczeniu kanałowym jako współczesna alternatywa dla dużej plomby. Jest to jednolity nakład wykonany z kompozytu lub porcelany. Umieszcza się ją na zębie po usunięciu miazgi, wypełnieniu wszystkich kanałów i usunięciu najsłabszych części naturalnej korony zęba. W przeciwieństwie do plomby, endokorona charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i estetyką. Dobrze wykonana imituje naturalny kolor zęba. 

Piękny uśmiech to niewątpliwie ważny aspekt wizualny. Zdrowe, równe i białe zęby to marzenie wielu z nas. Zwiększają one naszą pewność siebie i atrakcyjność oraz podwyższają samoocenę. Mając zdrowe i zadbane uzębienie nie wstydzimy się często uśmiechać w towarzystwie i chętniej poznajemy nowych ludzi, a szeroki uśmiech może stać się naszą wizytówką. Nie jest to jednak aspekt wyłącznie wizualny, ale także zdrowotny. Choroby zębów mogą być bowiem przyczyną problemów z układem pokarmowym oraz krwionośnym. Współczesne metody leczenia i odbudowy mogą pomóc nawet w najtrudniejszych przypadkach.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK