Wybielanie zębów? A może licówki porcelanowe? Na co się zdecydować?

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem wielu osób. Dodaje pewności siebie, przyciąga uwagę, a dodatkowo sprawia, że zęby wydają się zdrowe i silne. Niestety z biegiem lat, a także w związku z zaniedbaniami higienicznymi, piciem dużej ilości kawy i herbaty, a także paleniem tytoniu, na powierzchni zębów mogą się pojawiać nieestetyczne przebarwienia. Na szczęście rozwój stomatologii estetycznej sprawia, że można w prosty sposób zniwelować ten problem, przywracając olśniewający uśmiech nawet podczas jednego zabiegu.

W zależności od preferencji pacjenci mogą zdecydować się na jedną z metod z zakresu stomatologii estetycznej: wybielanie zębów lub założenie licówek porcelanowych. Którą metodę warto wybrać, a także która z nich sprawdzi się u szczególnie wymagających pacjentów?

Wybielanie zębów – na czym polega zabieg?

Wybielanie zębów z roku na rok gromadzi coraz większą rzeszę zwolenników. Jego celem jest poprawa koloru zębów. Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwala uzyskać znacznie jaśniejszy odcień zębów, tym samym usuwając nieestetyczne przebarwienia.

Choć na rynku dostępne są różnego rodzaju specyfiki wybielające, to w rzeczywistości najlepsze rezultaty uzyskać można w gabinecie stomatologicznym. Profesjonaliści dysponują specjalistycznymi preparatami o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Ich główną zaletą jest szybkość działania. W przeciwieństwie do ogólnodostępnych produktów, preparaty stosowane w gabinetach stomatologicznych pozwalają na uzyskanie odpowiednich rezultatów już podczas jednego zabiegu. Co więcej, ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne dla tkanek miękkich.

Alternatywą dla zabiegów wybielania zębów w gabinecie jest metoda nakładkowa, zwana również domową. Do jej przeprowadzenia konieczne jest przygotowanie nakładek na podstawie wycisku, które następnie uzupełnia się żelem wybielającym. Co ważne, nakładki należy nosić przez kilka godzin, a cały proces trwa nawet do dwóch tygodni.

Licówki porcelanowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Licówki porcelanowe to cienkie płytki, które umieszczane są na zębach przy wykorzystaniu specjalnego „cementu”. Zastosowanie najwyższej jakości materiału, jakim jest porcelana, pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów. Tego typu licówki nie odznaczają się nieestetycznie na zębach. Co więcej, ich główną przewagą jest fakt, że poza wyrównaniem koloru, pozwalają ukryć pozostałe mankamenty estetyczne zębów.

Jaką metodę warto wybrać?

Rozwój stomatologii estetycznej sprawił, że obecnie pacjenci mogą przebierać w różnorodnych metodach, których celem jest przywrócenie nieskazitelnego uśmiechu. Tymi najpopularniejszymi są zabiegi wybielania zębów oraz nałożenie licówek ceramicznych.

Zdecydowaną przewagą zabiegów wybielania zębów jest to, że zabieg ten może być przeprowadzony tylko jeden raz, bez konieczności jego powtarzania. Co więcej, wiąże się ze znacznie niższym kosztem. W zależności od wybranej metody pierwsze rezultaty można zauważyć już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Licówki porcelanowe są z kolei rozwiązaniem szczególnie wskazanym dla tych osób, które poza wybieleniem zębów, chciałyby dodatkowo poprawić ogólną estetykę uśmiechu, w tym poprzez wyrównanie zębów.

Wybór odpowiedniej metody przywracania śnieżnobiałego koloru zębów zależeć powinien od oczekiwanych rezultatów i budżetu, jakim dysponujesz. Jeśli Twoje zęby są zdrowe, równe i bez urazów, wówczas możesz zdecydować się na znacznie tańszy zabieg wybielania zębów. Jeśli jednak na Twoich zębach widoczne są inne mankamenty (ukruszenia, starcie, niewielkie wady zgryzu), wówczas znacznie lepszym wyborem okażą się licówki porcelanowe.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK