Pandemia w regresie – dlaczego to dobry moment, by zapisać się na konsultację stomatologiczną?

Spadek zakażeń, rosnąca liczba osób zaszczepionych, a także stopniowe luzowanie obostrzeń to znak, że pandemia koronawirusa w Polsce jest w regresie. Dlatego to odpowiedni moment na zapisanie się na konsultację stomatologiczną. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których nie powinniśmy tego odkładać.

Wpływ pandemii na zdrowie jamy ustnej

O negatywnym wpływie pandemii koronawirusa na zdrowie polskiego społeczeństwa mówiło się od samych jej początków. Wynikało to z wielu czynników. Jednym z nich było skupienie się systemu ochrony zdrowia na walce z nowym przeciwnikiem. Skutkowało to utrudnionym dostępem pacjentów do lekarzy. Do tego doszedł lęk przed zarażeniem i ograniczanie relacji społecznych do minimum. Wiele osób obawiało się także kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Dotyczyło to również opieki stomatologicznej. Zwłaszcza że w początkach pandemii gabinety dentystyczne zostały zamknięte jako jedne z pierwszych – zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Pacjentów przyjmowano tylko w nagłych przypadkach.

I pomimo faktu, że stomatolodzy dosyć szybko wprowadzili procedury bezpieczeństwa i zdecydowali się na wznowienie działalności w warunkach zaostrzonego rygoru sanitarnego, wiele osób wymagających pomocy dentystycznej nie korzystało z niej.

Dlaczego nie wolno dłużej odwlekać wizyty u dentysty?

Już od dłuższego czasu stomatolodzy sygnalizują (m.in. na łamach mediów branżowych), że wiele osób trafia do nich zdecydowanie za późno w stosunku do potrzeb. Efektem są powikłania endodontyczne, konieczność usuwania zębów, które przy wcześniejszej interwencji dałoby się uratować, większy odsetek próchnicy (zwłaszcza u młodych ludzi) oraz pogorszenie, a nawet zaprzepaszczenie efektów leczenie ortodontycznego.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest też fakt, że pandemia miała wpływ na nawyki Polaków związane z codzienną higieną jamy ustnej. Lockdown, praca w domu, brak konieczności (a nawet zakaz) wychodzenia na zewnątrz spowodowały, że wiele osób zaniedbało kwestię higieny jamy ustnej.

Znoszenie kolejnych obostrzeń to dobry moment, by zapisać się na konsultację stomatologiczną, skontrolować stan zębów i dziąseł oraz wrócić do zdrowych nawyków. To kroki, które warto podjąć jak najszybciej. W grę wchodzą nie tylko kwestie estetyczne. Stan naszej jamy ustnej ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Zaniedbania w tej dziedzinie mogą skutkować rozwojem wielu chorób.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK