Ścieranie zębów u dzieci – jakie mogą być przyczyny?

Jakie są najpopularniejsze przyczyny ścierania zębów u dzieci? Czy można samodzielnie wykryć ten problem zdrowotny i czy w każdym przypadku starte zęby świadczą o tym, że już lada moment mogą wystąpić bardziej poważne problemy zdrowotne?

Ścieranie zębów u najmłodszych – najpopularniejsze przyczyny

Wbrew pozorom zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych przyczyn ścierania zębów może być znacznie więcej niż mogłoby się komukolwiek wydawać. Nie da się jednak ukryć, że u zdecydowanej większości małych pacjentów gabinetów stomatologicznych najczęściej za ścieranie zębów odpowiada bruksizm. Wspomniana dolegliwość zdrowotna dająca o sobie znać przede wszystkim w nocy to nic innego jak zgrzytanie zębami oraz ich nadmierne zaciskanie, z którymi na co dzień zmaga się nawet 10% populacji. Jakie więc czynniki odpowiadają za występowanie bruksizmu?

U dzieci zgrzytanie zębami jest nierozerwalnie związane z:

 • nadmiarem stresujących sytuacji;
 • obecnością pasożytów;
 • wadami zgryzu;
 • nieprawidłową higieną jamy ustnej;
 • chorobami neurologicznymi;
 • chorobami endokrynologicznymi;
 • chorobami związanymi z przewodem pokarmowym;
 • niedoborem witamin;
 • chorobą refluksową;
 • alergią;
 • zaburzeniami snu;

Ponadto, bruksizm u dzieci może być także efektem infekcji górnych dróg oddechowych, wystąpieniem zmian w obrębie jamy ustnej, jak i również reakcją na działanie niektórych zażywanych leków. Zgrzytania zębami nie należy bagatelizować – nieleczona dolegliwość może bowiem prowadzić do powstania zmian w układzie narządu żucia takich jak choćby bóle w stawach skroniowo-żuchwowych oraz bóle głowy, zwiększone napięcie mięśni, czy problemy ze snem, które mają równie duży wpływ na obniżenie jakości oraz komfortu życia. W końcu odpowiednia regeneracja dostarcza sił każdemu niezależnie od jego wieku.

Bruksizm prowadzi do patologicznego ścierania powierzchni zębów u dzieci, dlatego też tak ważna jest nie tylko regularna kontrola stanu ich uzębienia, ale również baczne przyglądanie się nagminnie powtarzającym się objawom.

Szybka reakcja kluczem do sukcesu: pierwsze objawy ścierania zębów u dzieci

Czy niedoświadczone oko może wykryć ścieranie zębów u dziecka? Choć z pewnością dolegliwość tą znacznie szybciej odkryją lekarze posiadający stosowne wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie, to nie jest to niemożliwe – pierwsze symptomy są bowiem nie tyle zauważalne, co odczuwalne przez malucha borykającego się z tą dolegliwością zdrowotną. Jeżeli zauważysz, że mocne zaciskanie zębów u dziecka nie jest jednorazową sytuacją, a czynnością regularnie przez niego powtarzaną, a dodatkowo będzie się ono skarżyło na poranne drętwienie szczęki, bóle głowy oraz nadwrażliwość zębów zarówno na zimne, jak i ciepłe napoje, a także słodkie i kwaśne jedzenie, to koniecznie udaj się z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego.

Ścieranie zębów u dzieci – jak radzić sobie z tym problemem?

Na szczęście nawet z tak dotkliwą w skutkach dolegliwością jaką jest patologiczne ścieranie zębów u dzieci, które już teraz z pełną odpowiedzialnością można określić mianem choroby cywilizacyjnej, można sobie poradzić. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby konieczna jest pomoc stomatologa, który za pomocą diagnozy oraz wykrycia przyczyny ścierania szkliwa u dziecka jest w stanie zaproponować najbardziej efektywne rozwiązanie z możliwych.

Wybór konkretnego sposobu leczenia ścierania zębów u dzieci uzależniony jest kilku czynników, jednak w większości przypadków obejmuje ono:

 • ekwilibrację zgryzu polegającą na szlifowaniu guzków zębów uniemożliwiających posiadanie prawidłowego zgryzu;
 • leczenie ortodontyczne;
 • odbudowę protetyczną zębów mającą na celu uzyskanie prawidłowego zgryzu;
 • leczenie operacyjne, które konieczne jest w przypadku wystąpienia bardzo dużych zmian w budowie kości;

Jeżeli diagnoza opierająca się na deprogramacji zgryzu (a więc procesie diagnostycznym umożliwiającym poznanie odpowiedniej pozycji dolnego łuku zębowego względem dolnego), tomografii komputerowej i ewentualnym rezonansie stawów skroniowo-żuchwowych dopuszcza taką możliwość, to wówczas do leczenia startych zębów u dziecka można wykorzystać kilka połączonych ze sobą metod z tych przedstawionych powyżej.

Czy ścierane zębów u dzieci zawsze jest powodem do paniki? Wszystko zależy od tego w jakim tempie ono następuje. Ścieranie zębów jest bowiem naturalnym procesem, którego prawidłowy przebieg jest bardzo powolny i nieszkodliwy dla człowieka. Jeżeli jednak ma się do czynienia z nadmierną i nieadekwatną do wieku utratą tkanek twardych nie wynikającą z próchnicy, wówczas absolutnie nie należy tego bagatelizować.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK