Przedłużanie zębów – jakie metody są dostępne?

Zastanawiasz się nad przedłużeniem zębów? W tym poradniku przeczytasz, z jakich metod możesz skorzystać, aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem na co dzień.

Dlaczego warto przedłużyć zęby?

Za wyborem tego zabiegu przemawia wiele atutów. Przede wszystkim jest to skuteczny sposób na odzyskanie blasku i kształtu zębów. Zwróć uwagę, że podczas spożywania pokarmów powierzchnie zębów ścierają się. Według szacunków u osób po 40. roku życia zęby są krótsze o 0,5 mm niż u 20-latków.

Na ścieranie się zębów może również wpływać bruksizm oraz zaciskanie ich (np. pod wpływem stresu). Ponadto krótsze zęby często mają nałogowi palacze, a także osoby, które stosują niezdrową dietę.

Do następstw ścierania się zębów zaliczyć można pęknięcia szkliwa oraz próchnicę. W takim stanie trudno o efektywne podparcie dla mięśni twarzy oraz skóry wokół ust. Przez to szybko pojawią się zmarszczki. Zabieg przedłużania zębów (np. licówki porcelanowe) polecamy również paniom, które powiększały usta. Wówczas uśmiech będzie bardzo widoczny, a twarz pogodna.

Wszystko to sprawia, że stomatologia estetyczna cieszy się dziś tak dużym zainteresowaniem.

Metody przedłużania zębów

Do najpopularniejszych metod przedłużania zębów należy stosowanie licówek oraz bonding. Sprawdź, czym charakteryzują się te sposoby i wybierz rozwiązanie najlepiej dopasowane do osobistych preferencji.

Licówki na zęby

Licówki nakleja się na powierzchnię zęba, aby zmienić jego kształt oraz długość. Ich cechą charakterystyczną jest minimalna grubość, przez co nazywa się je chipsami. Licówki porcelanowe mają 0,2 mm i nie wymagają oszlifowania zęba.

Ponadto pacjent może dowolnie wybrać kształt i kolor. Eksperci podkreślają, aby wziąć pod uwagę karnację oraz kształt ust. Odpowiedni wybór sprawi, że licówki będą doskonale imitowały naturalne zęby.

Pamiętaj, że zabieg nie wymaga znieczulania czy wiercenia. Zazwyczaj wystarczą 2 wizyty, aby zatroszczyć się o każdy szczegół. Ponadto porcelana wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie mogą z powodzeniem gryźć twarde pokarmy i przez długi czas cieszyć się z doskonałych efektów.

Bonding zębów

Kolejnym sposobem na odbudowę zębów jest bonding. Polega na pokryciu powierzchni zęba kompozytem z żywicy. Cienka warstwa tego środka pozwala przywrócić ładny uśmiech i szybko uzyskać doskonałe rezultaty. W ten sposób zapomnisz o przebarwianiach. Ponadto doświadczony specjalista wykona zabieg już podczas jednej wizyty. Natomiast różnica będzie zauważalna natychmiast.

Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Specjalista może podać znieczulenie, jeżeli pacjent zmaga się z nadwrażliwością zębów. Początkowym etapem jest dokładne wyczyszczenie ich powierzchni. Później następuje zmniejszenie przedniej części szkliwa przez wytrawienie kwasem, płukanie i pokrycie żywicą (tzw. bondem). Kolor jest dopasowany do odcienia zębów.

Gdy żywica już znajduje się na zębach, stomatolog naświetla go lampą, co przyspiesza stwardnienie. Później pacjent sprawdza, czy materiał nie powoduje dyskomfortu. W razie potrzeby specjalista może go zeszlifować do uzyskania najlepszego efektu.

Warto podkreślić, że po wykonaniu bondingu jest możliwa odbudowa ewentualnych ukruszeń czy zamaskowanych pęknięć. Ponadto udaje się zmniejszyć lub zlikwidować diastemę. Zabieg pozwala również naprawić kosmetyczne defekty.

Efekt może trwać do 5 lat. Jednak o wytrzymałości decyduje jakość kompozytów, a także dieta pacjenta.

O czym warto pamiętać przed wykonaniem zabiegu?

Przede wszystkim zastanów się, który z proponowanych zabiegów będzie lepszym rozwiązaniem. Wybór zależy od osobistych potrzeb oraz oczekiwanych efektów. Ważnym kryterium jest również cena, która może znacznie się różnić.

Ponadto zawsze wybieraj profesjonalne usługi, które cieszą się zainteresowaniem wśród pacjentów. Zapoznaj się z opiniami i porozmawiaj ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg. Na tym etapie możesz powiedzieć o ewentualnych obawach i zadać nurtujące pytania. Doświadczony ekspert na pewno udzieli Ci wszystkich informacji.

Na przedłużanie zębów decydują się nie tylko znane aktorki czy piosenkarki. Dziś zabieg ten jest łatwo dostępny. Wystarczy skorzystać z pomocy renomowanego specjalisty, który zadba o Twój uśmiech. Wówczas będziesz cieszyć się z najlepszych rezultatów.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK