Jak skłonić dziecko do regularnego mycia zębów?

Regularne mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, a zaleca się wykonywanie tej czynności po każdym posiłku. Najtrudniej wykształcić nawyk regularnego mycia zębów u dzieci. Jak zachęcić najmłodszych do szczotkowania zębów? Oto kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne.

Wybierz pastę, którą dziecko polubi

Dobór odpowiedniego smaku pasty do zębów może zachęcić dziecko do regularnego sięgania po szczoteczkę. Guma balonowa, ulubiony owoc czy mięta to smaki, które spodobają się najmłodszym. Pozytywne wrażenia smakowe mogą zachęcić do kolejnego szczotkowania. Pasta, którą podajemy dziecku, powinna być dostosowana składem (stężenie fluoru) do wieku dziecka.

Zadbaj o właściwą szczoteczkę

Podobnie jak w przypadku pasty, dobór odpowiedniej szczoteczki również może mieć wpływ na to, czy najmłodsi będą chętnie szczotkować zęby. Szczoteczka z ulubioną postacią z kreskówki czy filmu może być sporą zachętą do regularnego mycia zębów. Żeby uniknąć ewentualnych podrażnień, warto wybrać szczoteczkę z miękkiego włosia, natomiast komfortowe mycie trudno dostępnych miejsc umożliwi niewielkich rozmiarów główka. U dzieci starszych dobrym i zachęcającym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne z wbudowanymi na smartfony aplikacjami np. mierzenia czasu mycia zębów.

Bądź wzorem do naśladowania

Większość dzieci chce zachowywać się jak dorośli. Dlatego warto wykorzystać ten fakt w wyrabianiu u nich nawyku regularnego dbania o higienę jamy ustnej. Myjąc razem zęby, możemy obserwować czy dziecko wykonuje tę czynność poprawnie i odpowiednio długo, a ponadto ma ono szansę podpatrzeć jak robią to dorośli. Szczególnie pomocne może okazać się lustro, w którym najmłodsi mogą obserwować jakie ruchy wykonuje ich rodzic. Bez edukacji i nadzoru nie jest możliwe wykształcenie prawidłowych wzorców i umiejętności u najmłodszych pacjentów.

Próbuj negocjować

Dzieci lubią dostawać prezenty, więc wykorzystajmy to, żeby zachęcić je do regularnego mycia zębów. Oczywiście nie powinny być to niezdrowe przekąski czy słodycze. Możemy wydłużyć dziecku czas przeznaczony na oglądnie ulubionej bajki lub zabawę. Ponadto możemy stosować naklejki z ulubionymi postaciami jako nagrody za umycie zębów. Taka rywalizacja np. z młodszym rodzeństwem może okazać się świetną motywacją do regularnego szczotkowania.

Wyrobienie nawyku regularnego mycia zębów u dzieci pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji zaniedbań w higienie jamy ustnej jak próchnica czy parodontoza i warunkuje prawidłowy rozwój narządu żucia. Warto jednak zgłaszać się na przeglądy do stomatologa i zabiegi higienizacyjne. W Klinice Stomatologicznej Trio-Dent oferujemy szereg usług z zakresu stomatologii dziecięcej, ortodoncji. Umożliwiamy leczenie w znieczuleniu miejscowym, ale także w narkozie.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK