Sprawdź, jak skutecznie dbać o implanty stomatologiczne, by posłużyły jak najdłużej

Implanty stomatologiczne to doskonały sposób na to, by przywrócić naturalne funkcjonowanie jamy ustnej oraz zachwycający uśmiech. Nowoczesne implanty stosowane w gabinetach dentystycznych wyróżniają się wysoką wytrzymałością, a przy tym mocowane do nich korony do złudzenia przypominają naturalne zęby. Implanty stomatologiczne, to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w wyniku urazu mechanicznego lub zaniedbań higienicznych utraciły swoje zęby.

Decydując się na stosowanie implantów stomatologicznych, pacjenci muszą się liczyć ze stosunkowo wysokimi kosztami. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o to, by implanty stomatologiczne mogły służyć jak najdłużej. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o implanty stomatologiczne i ciesz się pięknym uśmiechem przez przez wiele lat.

Przede wszystkim zadbaj o higienę

Choć korony mocowane na implantach nie są narażone na próchnicę, to nie znaczy, że nie wymagają regularnego czyszczenia. Wręcz przeciwnie. Kluczem do zapewnienia długowieczności implantów stomatologicznych jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Wszelkie niedociągnięcia w higienie jamy ustnej mogą pogarszać proces gojenia się ran i tym samym doprowadzić do konieczności usunięcia implantu.

Podczas codziennej higieny jamy ustnej, dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie szczoteczek o miękkim włosiu. Twarde włókna mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa implantów stomatologicznych, zarysowując ich powierzchnię.

Miękkie, giętkie włosie szczoteczki pozwoli na dokładne oczyszczenie powierzchni implantów, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Pamiętaj o codziennym nitkowaniu

Staranne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest kluczowe dla utrzymania implantów w odpowiedniej kondycji. Wykonywanie nitkowania po każdym posiłku pozwala usunąć gromadzące się resztki pokarmu i płytki nazębnej.

Osoby z implantami stomatologicznymi powinny wybierać nić przyjazną implantom. Warto wybierać taką nić, która nie zawiera wosku, który mógłby osadzać się na powierzchni implantów.

Jeśli cierpisz na bruksizm, skorzystaj z dedykowanych ochraniaczy

Niekiedy pacjenci decydują się na zastosowanie implantów stomatologicznych, ponieważ ich zęby uległy nieodwracalnym uszkodzeniom w wyniku nocnego zgrzytania zębami. Jeżeli tak jest i w Twoim przypadku, koniecznie zaopatrz się w specjalistyczne nakładki na zęby. Nadmierne zgrzytanie zębami w nocy może doprowadzić do uszkodzenia solidnej konstrukcji implantów zębowych.

Nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty

Podstawą utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej kondycji są regularne wizyty u dentysty. Badania profilaktyczne powinny się odbywać przynajmniej dwa razy w roku. Systematyczne wizyty u stomatologa pozwalają na bieżąco kontrolować poziom gromadzącej się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego.

Regularne wizyty stomatologiczne pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości, w tym niebezpieczne uszkodzenia oraz stany zapalne w okolicach implantów.

Rzuć palenie

Osoby decydujące się na wszczepienie implantów stomatologicznych powinny wystrzegać się palenia tytoniu, szczególnie w okresie gojenia się ran w miejscu wszczepienia implantu. Kontynuując palenie tytoniu, narażasz się na ryzyko rozwoju różnorodnych problemów zdrowotnych, w tym groźnych komplikacji w procesie gojenia.

Dym tytoniowy prowadzi do osłabienia dziąseł, w tym tych okalających implant, a co więcej, powoduje liczne przebarwienia, których późniejsze usunięcie może być problematyczne.

Ogranicz spożycie alkoholu

Alkohol sam w sobie jest szkodliwy, a za sprawą wysokiej zawartości cukru, sprzyja rozwojowi próchnicy. Nie pozostaje przy tym obojętny dla implantów stomatologicznych. Spożywany w nadmiarze może przyspieszać gromadzenie się płytki nazębnej, a w trakcie rekonwalescencji po zabiegu, spowalnia proces gojenia się rany.

Utrzymanie implantów stomatologicznych w odpowiedniej kondycji początkowo może się wydawać przytłaczające. W rzeczywistości jednak ogranicza się wyłącznie do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętając o codziennym szczotkowaniu zębów i regularnych wizytach stomatologicznych, a przy tym zrezygnujesz z kilku nawyków, znacząco wydłużysz żywotność swoich implantów i tym samym będziesz mógł się cieszyć zachwycającym uśmiechem każdego dnia!

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK