Czym jest dekontaminacja zęba i dlaczego warto przeprowadzić ją z wykorzystaniem lasera diodowego?

Każdy za nas powinien szczególną uwagę przywiązywać do higieny jamy ustnej. Z roku na rok świadomość Polaków w tym względzie jest coraz większa. Jednak wielu z nas boi się wizyt u dentysty. Warto pamiętać o tym, że skuteczna profilaktyka może zminimalizować konieczność czasochłonnego i kosztownego leczenia.

Dekontaminacja zębów

Jest to proces polegający na gruntownym oczyszczeniu przestrzeni między zębowej jak i samego zęba co w znacznym stopniu ułatwienia jego dalsze leczenie. Sama dekontaminacja jest procesem wieloetapowym i polega na usuwaniu szkodliwych czynników o charakterze biologicznym, mogących powodować zakażenia. Proces dekontaminacji składa się z trzech etapów:

 • mycia,
 • dezynfekcji,
 • sterylizacji.

Warto zaznaczyć, że z reguły stosuje się wszystkie etapy po kolei, jednak zdarza się, że zastosowanie odpowiednich kombinacji z wykluczeniem jednego elementu może przynieść pożądany skutek.

Jak powszechnie wiadomo, przyczyną wszelkich stanów zapalnych w organizmie jest namnożenie się bakterii i nie inaczej jest w przypadku naszych zębów. Jeżeli szkliwo zostanie uszkodzone czy to przez niewłaściwe szczotkowanie, czy spożywanie nieodpowiednich pokarmów nasze zęby atakuje próchnica, która powoduje stan zapalny. Jest to o tyle niebezpieczne, że stan zapalny może mieć wpływ nie tylko sam zainfekowany ząb, ale także na całą jamę ustną. Długo nieleczony może objąć zarówno sąsiadujące zęby, jak i dziąsła.

Obecna stomatologia oferuje jednak coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie dekontaminacja zębów, którą można przeprowadzić przy użyciu lasera diodowego. Zastosowanie tego typu technologii niesie ze sobą szereg korzyści. Laser ma szereg zalet:

 • zastosowany przed zabiegiem podnosi próg bólu, co czyni zabieg mniej bolesnym,
 • zapobiega postępującym stanom zapalnym,
 • zmniejsza krwawienie po samym zabiegu, jak również przyśpiesza gojenie się ran,
 • zmniejsza ryzyko infekcji.

Zastosowanie lasera diodowego ma bardzo szerokie spektrum. Oprócz wymienionych powyżej korzyści, może on być używany do zwalczania takich schorzeń jak:

 • stany zapalne zatok czy dziąseł,
 • grzybice jamy ustnej,
 • opryszczka czy afty,
 • likwidacja szczękościsku.

Korzystanie z nowych rozwiązań

Nowe technologie nie tylko ponoszą skuteczność zabiegów, ale wpływają również na komfort pacjenta w gabinecie zabiegowym. Przykładem może być tu właśnie laser diodowy – zabiegi z jego wykorzystaniem są bezbolesne, skracają czas spędzony na fotelu dentystycznym, ograniczają krwawienie i minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK